top of page
  • Zdjęcie autoraArtur Żabiński

Nie lubisz chodzić po urzędach? Zbuduj swój dom z bezstresowym inwestorem zastępczym!

Zaktualizowano: 10 maj

Załatwianie spraw administracyjnych w urzędach może być czasochłonne i stresujące. Od uciążliwych kolejek po zawiłe procedury - wiele osób uważa to za najmniej przyjemną część procesu budowy domu. Spędzanie dni na zbieraniu dokumentów i stanie w kolejkach może wydawać się zmarnowanym czasem, który lepiej byłoby poświęcić na planowanie i marzenie o przyszłym domu.

Jednak nie musisz tego robić sam! Współpraca z doświadczonym inwestorem zastępczym w Zespole Proinwestor pozwoli Ci uniknąć uciążliwości związanych z załatwianiem spraw administracyjnych. Oddelegujemy te wszystkie formalnościami specjalistom którzy robią to na co dzień, od uzyskania pozwoleń po rozliczenie z urzędami, pozwalając Ci zaoszczędzić cenny czas i skupić się na istotnych aspektach budowy. Dzięki naszemu wsparciu możesz cieszyć się procesem budowy domu bez zbędnego stresu i frustracji związanej z urzędowymi sprawami.


Inwestorowi zastępczemu zależy na tym, aby budowa domu odbywała się zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi oraz normami jakościowymi. Dlatego istotne jest zapewnienie zgodności całego procesu budowlanego z lokalnymi regulacjami oraz wymaganiami dotyczącymi standardów konstrukcyjnych. Oczywiście, aby spełnić te wymagania, inwestor musi podjąć szereg konkretnych działań. Przed rozpoczęciem budowy domu istotne jest przestrzeganie określonych obowiązków, które mają na celu zapewnienie zgodności z przepisami budowlanymi. Oto kilka przykładów takich obowiązków:


1.     Uzyskanie Wymaganych Pozwoleń i Zezwoleń: Inwestor jest odpowiedzialny za uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń i zezwoleń na budowę domu, takich jak pozwolenie na budowę, decyzja o warunkach zabudowy, a także ewentualne zezwolenia na korzystanie z ziemi.

2.     Zgodność z Planem Zagospodarowania Przestrzennego: Przed przystąpieniem do budowy inwestor musi upewnić się, że planowana lokalizacja budynku jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz innymi miejscowymi przepisami urbanistycznymi.

3.     Zapewnienie Bezpieczeństwa Budowy: Inwestor ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki budowy zarówno dla pracowników, jak i osób przebywających w okolicy budowy. Obejmuje to m.in. odpowiednie zabezpieczenie placu budowy oraz przestrzeganie norm bezpieczeństwa pracy.

4. Kontrola Jakości Materiałów Budowlanych: Inwestor powinien upewnić się, że używane materiały budowlane spełniają odpowiednie normy jakościowe i są zgodne z obowiązującymi przepisami. Należy również sprawdzić, czy posiadają wymagane certyfikaty i atesty


Przed rozpoczęciem budowy by spełnić powyższe wymagania, inwestor może potrzebować odwiedzenia różnych urzędów w celu uzyskania niezbędnych pozwoleń i zezwoleń. Lista urzędów może różnić się w zależności od konkretnych okoliczności oraz wymagań budowlanych, ale ogólnie może obejmować:


1.     Urząd Gminy: Główne miejsce, gdzie inwestor będzie musiał złożyć wniosek o pozwolenie na budowę oraz uzyskać wszelkie inne niezbędne dokumenty i informacje dotyczące lokalnych przepisów budowlanych.

2.     Urząd Miejski / Starostwo Powiatowe: W zależności od rodzaju i zakresu planowanej budowy, inwestor może być zobowiązany do uzyskania dodatkowych zezwoleń od władz miejskich lub powiatowych.

3.     Urząd Geodezji i Kartografii: Inwestor może potrzebować konsultacji geodezyjnych oraz uzyskania wszelkich wymaganych map i planów dla działki, na której ma być zrealizowana budowa.

4.     Sanepid: W przypadku, gdy budowa obejmuje instalacje sanitarno-higieniczne, konieczne może być uzyskanie zgody od Sanepidu.

5.     Urząd Wojewódzki: W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy większych i bardziej skomplikowanych projektach budowlanych, inwestor może być zobowiązany składać dokumentację do urzędu wojewódzkiego.

6.     Przedsiębiorstwo Energetyczne (np. PGE): Inwestor może potrzebować uzgodnienia z przedsiębiorstwem energetycznym w celu podłączenia budowanego domu do sieci elektrycznej oraz uzyskania potrzebnych licencji i zezwoleń.

7. Operator Wodociągów i Kanalizacji: Jeśli budowa wymaga podłączenia do miejskiej sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej, inwestor będzie musiał uzgodnić warunki podłączenia i uzyskać odpowiednie zezwolenia od operatora wodociągów i kanalizacji.

8. Starostwo Powiatowe / Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej: W przypadku budowy, która może wpłynąć na układ hydrologiczny, np. poprzez zmiany w systemie drenażu lub melioracji, inwestor może być zobowiązany do uzyskania zgody od właściwych organów regionalnych zajmujących się gospodarką wodną.

9. Urząd Leśny: Jeśli budowa wymaga wycinki drzew lub innych prac związanych z terenami leśnymi, inwestor będzie musiał uzyskać zgodę od urzędu leśnego na takie działania.

10. Urząd Melioracji i Urządzeń Wodnych: W przypadku, gdy budowa wpłynie na melioracje terenu lub będzie wymagać zmian w układzie hydrologicznym, inwestor może być zobowiązany do uzgodnień z urzędem melioracji i urządzeń wodnych w celu zapewnienia odpowiedniej infrastruktury wodno-melioracyjnej.

11. Inne instytucje i urzędy: W zależności od specyfiki projektu budowlanego, inwestor może być zobowiązany do odwiedzenia innych instytucji, takich jak służby drogowe, konserwator zabytków czy straż pożarna.


Jeśli nie lubisz chodzić po urzędach, a chcesz rozpocząć budowę domu, to możesz skorzystać z usług doświadczonego inwestora zastępczego. Współpraca z inwestorem zastępczym to sposób na uniknięcie stresu związanego z załatwianiem wszystkich formalności, pozwalając Ci skupić się na marzeniach o nowym domu. Skontaktuj się ze mną już dziś, abym mógł pomóc Ci w zapewnieniu bezpieczeństwa i prawidłowości technicznej Twojej inwestycji.


Pozdrawiam


Artur Żabiński

Proinwestor

Inwestor Zastępczy

tel.: 511180711

30 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page