top of page
  • Zdjęcie autoraArtur Żabiński

Rozpoczynam nową budowę w Duchnowie czas opracować Plan Zakupów

Zaktualizowano: 16 lut


Wczoraj podpisałem umowę na pełnienie funkcji Inwestora Zastępczego. Inwestorzy sympatyczni, skrupulatni, wiedzą czego chcą. Dwa spotkania, kilka rozmów telefonicznych i zaczynamy.

Projekt typowy wybrany - dom parterowy, lokalizacja Duchnów, piękna działka otoczona lasem.

Szykujemy się do batalii z urzędami, aktualizacją decyzji o warunkach zabudowy, adaptacją projektu, pracami związanymi z przygotowaniem działki do budowy domu, zapewnienia mediów itp.

Jednymi słowy - etap Przygotowania Produkcji.


Cieszę się na przyszłą współpracę, jestem przekonany, że stworzymy z Inwestorami zgrany

 

Pierwsza cotygodniowa narada koordynacyjna już jutro.

 

Będąc myślami na samym początku etapu prac przygotowawczych, postanowiłem napisać coś o jednym z dwóch kluczowych dokumentów, od których powinna zacząć się każda budowa. Jest nim Plan zakupów, z którym ściśle powiązany jest także inny ważny dokument, czyli Harmonogram realizacji, ale to od Planu Zakupów zaczynamy.


Plan zakupów jest kluczowym elementem przygotowań do budowy domu jednorodzinnego. Jest to szczegółowy dokument określający jakie prace i materiały budowlane będą potrzebne w trakcie realizacji projektu budowlanego.

 

Co powinno znaleźć się w planie zakupów?


1.     Lista Pakietów Zakupowych, czyli szczegółowa lista pakietów zakupowych, w skład których wchodzą prace budowlane i wykaz materiałów budowlanych potrzebnych do budowy domu. Należy uwzględnić wszystkie materiały potrzebne do wykonania stanu surowego otwartego tj. beton, stal zbrojeniowa, cegły, izolacje itp. Na etapie stanu surowego zamkniętego i deweloperskiego zakupy realizowane są bez rozbicia materiałów i robocizny, będą zgrupowane w tak zwane pakiety zakupowe, tj. dostawa i montaż stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej oraz ogrzewania.


2.     Technologia prac i rodzaje materiałów, czyli informacje w jakiej technologii będą wykonywane prace i jakie materiały będą potrzebne na poszczególne etapy budowy.


3.     Harmonogram Zakupów, czyli terminy, w których poszczególne prace powinny być zakontraktowane, a w przypadku materiałów, kiedy dostarczone na plac budowy. Harmonogram ten powinien być zsynchronizowany z Harmonogram realizacji prac budowlanych, aby zapewnić ciągłość i sprawną realizację projektu.


4.     Podwykonawcy i dostawcy. W planie zakupów należy uwzględnić informacje dotyczące podwykonawców, którzy będą wykonywać roboty budowlane, i dostawców, u których będą zamawiane materiały budowlane. Aby procesu zakupu przeprowadzić szybkiego i sprawnego, należy uwzględnić również dane kontaktowe.

 

5.     Zalecenia i uwagi dotyczące konkretnych materiałów, dostawców czy sposobów zamówienia. Mogą to być informacje o alternatywnych materiałach, porady dotyczące oszczędności kosztów, czy uwagi dotyczące jakości i trwałości poszczególnych produktów.

 

Dobrze przygotowany Plan zakupów jest kluczowym narzędziem zarządzania procesem budowlanym i pozwala uniknąć opóźnień, nadmiarowych kosztów jednocześnie zapewni sprawną realizację projektu budowlanego.

 

W przypadku pytań, proszę o kontakt. Z chęcią udzielę dodatkowych informacji, dlaczego warto opracować Plan zakupów przed rozpoczęciem budowy.


226 wyświetleń0 komentarzy

コメント


bottom of page