top of page
  • Zdjęcie autoraArtur Żabiński

Jaką izolację fundamentów wybrać: Przeciwwilgociowa czy przeciwwodna? Dlaczego warto poradzić się Inwestora Zastępczego?

Zaktualizowano: 10 maj


Planując budowę domu, jednym z kluczowych elementów, który należy wziąć pod uwagę, jest izolacja fundamentów. Wybór odpowiedniej izolacji może znacząco wpłynąć na trwałość i odporność całej konstrukcji na działanie wilgoci. Ale jaką izolację fundamentów wybrać: przeciwwilgociową czy przeciwwodną? Odpowiedź na to pytanie może być złożona, dlatego warto skorzystać z porady ekspertów, takich jak Inwestor Zastępczy.


Badania geotechniczne:

Przed podjęciem decyzji o wyborze izolacji fundamentów warto przeprowadzić badania geotechniczne, które określą na jakim poziomie znajduje się woda gruntowa. Badania te dostarczą kluczowych informacji na temat warunków geologicznych i hydrogeologicznych terenu, co umożliwi odpowiednią ocenę ryzyka wilgoci. Na podstawie wyników badań geotechnicznych można zdecydować, czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna.


Izolacja przeciwwilgociowa:

Jeśli badania geotechniczne wykażą, że poziom wód gruntowych jest stosunkowo niski i nie ma ryzyka wystąpienia wody pod ciśnieniem, wówczas izolacja przeciwwilgociowa może być odpowiednim rozwiązaniem. Izolacja przeciwwilgociowa zapewnia ochronę przed wilgocią pochodzącą z gruntu i opadów atmosferycznych, co może zapobiec zawilgoceniu murów i rozwojowi pleśni.


Izolacja Przeciwwilgociowa: Kiedy zastosować?

1.     Podłoże z wysokim poziomem wilgoci: Jeśli teren, na którym będzie budowany dom, ma tendencję do zatrzymywania dużej ilości wilgoci, izolacja przeciwwilgociowa będzie kluczowa. Dzięki niej można zapobiec przenikaniu wilgoci do wnętrza budynku, co może prowadzić do problemów z pleśnią, grzybami oraz zniszczeniem struktury budynku.

2.     Lokalizacja w strefie o podwyższonym poziomie wód gruntowych: Jeśli budynek będzie się znajdować w obszarze, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, izolacja przeciwwilgociowa jest niezbędna. Chroni ona fundamenty przed napływem wilgoci z otoczenia, co może prowadzić do wypaczeń i uszkodzeń konstrukcji.

3.     Zastosowanie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć: Jeśli część budynku, na którą chcemy zastosować izolację, będzie narażona na wilgoć, np. piwnice, łazienki czy kotłownie, izolacja przeciwwilgociowa jest konieczna. Zapewni ona dodatkową ochronę przed negatywnymi skutkami wilgoci.


Izolacja przeciwwodna:


Z kolei jeśli badania geotechniczne wykażą, że poziom wód gruntowych jest wysoki lub istnieje ryzyko wystąpienia wody pod ciśnieniem, konieczne może być zastosowanie izolacji przeciwwodnej. Izolacja przeciwwodna zapewnia ochronę przed przenikaniem wody pod ciśnieniem, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji.Izolacja Przeciwwodna: Kiedy zastosować?

1.     Strefy o podwyższonym ryzyku zalania: W obszarach, gdzie istnieje ryzyko zalania fundamentów wodą z zewnątrz, zaleca się zastosowanie izolacji przeciwwodnej. Taka izolacja chroni fundamenty przed bezpośrednim działaniem wody, co może być konieczne w przypadku budowy w narażonych na powodzie rejonach.

2.     Terreny nisko położone lub w pobliżu cieków wodnych: Jeśli teren, na którym będzie zlokalizowany budynek, znajduje się w nisko położonej okolicy lub w pobliżu cieków wodnych, izolacja przeciwwodna może być preferowanym rozwiązaniem. Chroni ona fundamenty przed działaniem podciśnienia hydrostatycznego oraz bezpośrednim zetknięciem z wodą.

3.     Zastosowanie w obiektach o podwyższonym ryzyku zalania: W przypadku budowy obiektów narażonych na ryzyko zalania, takich jak garaże, piwnice czy obiekty przemysłowe, izolacja przeciwwodna jest kluczowym elementem. Zapobiega ona przenikaniu wody do wnętrza budynku, chroniąc go przed uszkodzeniami i stratami.


Podsumowując:

Wybór między izolacją przeciwwilgociową a przeciwwodną zależy od konkretnych warunków lokalowych oraz od projektu budynku. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i skonsultować się z profesjonalistą, aby podjąć najlepszą decyzję dotyczącą rodzaju izolacji. Takie decyzje najlepiej podejmować wspólnie, jako Zespół Proinwestor. Dzięki właściwej ochronie fundamentów można zapewnić trwałość i bezpieczeństwo budynku na lata. Dodatkowym rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest wykonanie ław fundamentowych i wylewki poziomu zero z betonu wodoszczelnego. Beton wodoszczelny zapewnia dodatkową ochronę przed wilgocią i może być skuteczną barierą przeciwwilgociową. Jest to szczególnie istotne w przypadku budynków na terenach o podwyższonym poziomie wód gruntowych.


Wybór odpowiedniej izolacji fundamentów może być trudny, dlatego warto skonsultować się z ekspertami, takimi jak Inwestor Zastępczy. Proinwestor posiada bogate doświadczenie w zakresie budownictwa i izolacji fundamentów. Dzięki naszym poradom możesz mieć pewność, że Twój dom będzie solidnie zabezpieczony przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi. Skorzystanie z porady Inwestora Zastępczego może zaoszczędzić Ci czasu i pieniędzy, a także zagwarantować długotrwałą ochronę Twojej inwestycji. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu pomożemy Ci wybrać odpowiednią izolację fundamentów, dostosowaną do specyfiki Twojego projektu budowlanego.

Zaufaj Proinwestor, podejmuj wspólne przemyślane decyzje, zadbaj o solidne zabezpieczenie fundamentów swojego domu i ciesz się spokojem przez wiele lat! Skontaktuj się z Inwestorem Zastępczym już dziś i rozpocznij budowę swojego wymarzonego domu z pewnością, że jesteś w dobrych rękach.


W przypadku jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.


Pozdrawiam


Artur Żabiński

tel.: 511 180 711

20 wyświetleń0 komentarzy

Commentaires


bottom of page